Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

wakacyjne treningi modelarzy 3 20200907 1147747650Dzięki złagodzeniu przepisów o zwalczaniu koronawirusa, od połowy czerwca wznowione zostały zajęcia modelarskie w Centrum Kultury w Niepołomicach. Zajęcia w formie treningów odbywały się na świeżym powietrzu - na łące modelarskiej w Woli Zabierzowskiej, co ograniczyło do minimum ryzyko zakażenia wirusem.

Odpowiednie wyposażenie modelarni pozwoliło na prowadzenie treningów przy użyciu indywidualnego wyposażenia modelarzy biorących udział w zajęciach. Część z nich dysponuje też własnym sprzętem.

Ci, którzy zdecydowali się na udział w zajęciach, spotykali się we wtorki, środy i czwartki oraz w niektóre soboty i niedziele. Tak intensywne treningi zaowocowały udanymi startami modelami swobodnie latającymi F1A/M i F1H.

Przy sprzyjającej pogodzie, w ramach szkolenia podstawowego prowadzone były loty zdalnie sterowanymi modelami motoszybowców o rozpiętości 1,8 i 2,3 metra. Starty szybowcowe odbywały się też z holu gumowego, który pozwala na wyniesienie modelu na wysokość ponad 100 metrów i skuteczne wykonywanie lotów termicznych. Bardziej doświadczeni modelarze coraz odważniej poczyniali sobie w samodzielnych lotach akrobacyjnych modelami samolotów z napędem elektrycznym.

Po przejściu przez wszystkie wymienione szczeble szkolenia modelarskiego, możliwe stało się przystąpienie do lotów modelami samolotów z napędem spalinowym, co chyba dla każdego modelarza stanowi upragniony cel. Warkot silnika spalinowego oraz zapach paliwa i spalin, są czymś niezapomnianym, pozostającym na długo w pamięci.

W połowie lipca udało nam się bardzo szybko i sprawnie wprowadzić w ten stopień wtajemniczenia modelarskiego dwóch naszych modelarzy – Mateusza i Michała. Wykonywane przez nich samodzielne starty i bardzo ładne lądowania modelem samolotu o rozpiętości 1,6 metra są konsekwencją regularnych treningów oraz ich wytrwałości. Poziom wyszkolenia pozostałych modelarzy pozwala mieć nadzieję, że przy sprzyjającej jesiennej pogodzie, jeszcze w tym roku niektórzy z nich wejdą w etap szkolenia modelami z napędem spalinowym.

Zajęcia na łące prowadzone będą tak długo, jak tylko aura na to pozwoli. W okresie jesienno-zimowym, z uwagi na naukę szkolną i coraz szybciej zapadający zmierzch, treningi głównie odbywać się będą w soboty i niedziele. Poza tym, przestrzegając wymogów sanitarnych okresu pandemii, wznowione zostaną zajęcia w modelarniach w Domach Kultury: w Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej.

Szczegółowe i aktualne informacje na ten temat zamieszczane będą na stronie CK w Niepołomicach. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w tych zajęciach.

instr. modelarstwa lotniczego i kosmicznego
Krzysztof Gawłowski

 • Wakacyjne treningi modelarzy_1
 • Wakacyjne treningi modelarzy_2
 • Wakacyjne treningi modelarzy_3
 • Wakacyjne treningi modelarzy_4
 • Wakacyjne treningi modelarzy_5
 • Wakacyjne treningi modelarzy_6
 • Wakacyjne treningi modelarzy_7
 • Wakacyjne treningi modelarzy_8
 • Wakacyjne treningi modelarzy_9
 • Wakacyjne treningi modelarzy_10
 • Wakacyjne treningi modelarzy_11
 • Wakacyjne treningi modelarzy_12