na scenie grupa kobiet poniżej od lewej mężczyźni przebrani za kolędników z gwiazdą

 

W niedzielne popołudnie, 15 stycznia 2023 Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim stał się sercem gminnego kolędowania, za sprawą XIV Zabierzowskiego Przeglądu Kolędniczego.

Po dwuletniej przerwie, kiedy to zmuszeni byliśmy przenieść przegląd w przestrzeń internetu, mogliśmy się ponownie spotkać w gościnnych progach zabierzowskiego Domu Kultury. Kolędnicy nie zawiedli, jak zwykle przybyło ich wielu, z całej gminy Niepołomice i wraz z publicznością wypełnili salę do ostatniego miejsca, a niektórzy wznieśli się jeszcze wyżej i wykorzystali miejsca stojące.

Nic to, że tylko kartka w kalendarzu przypominała o zimowej aurze. Świąteczny nastrój zapanował dzięki radosnej i życzliwej atmosferze stworzonej przez uczestników oraz tekstom wyśpiewanym na scenie. Kto przybył na to niezwykłe spotkanie usłyszał piękne melodie w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Były kolędy, pastorałki, okolędowania i życzenia Dobrego Roku. Niezwykłe aranżacje znanych kolęd, a także mało znanych, czasem znalezionych w głębokich zakamarkach tekstów pastorałek przeniosły nas w czas, gdy narodziło się Dzieciątko. A śpiewali o tym Bartłomiej Janusz z Chobotu, Julia Calikowska z Woli Zabierzowskiej, Zuzia Kulpa z Zakrzowa, Magdalena Wolska ze Słomiroga, w duecie Ola i Madzia Klima z Zakrzowca, w trio Karol, Maciej i Bartek Janusz, Klub Aktywnego Seniora z Zakrzowa, Grupa Rodziców z Zakrzowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Zabierzowa Bocheńskiego, Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie wraz z Małymi Zagórzanani, Zespół Melodia z Zakrzowca oraz Zespół Wrzos z Niepołomic.

Po zakończeniu oficjalnych prezentacji przyszedł czas na tradycyjne wspólne kolędowanie, poprowadzone przez Macieja Ziobro wraz z kapelą. Z nieukrywaną radością cała sala śpiewała popularne kolędy, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Przybieżeli do Betlejem pasterze, ale gdy nadszedł czas na finał i wszyscy śpiewali, że Bóg się rodzi, moc truchleje, to już wiedzieliśmy, że następny przegląd musi nastąpić za rok.

Organizatorami przeglądu było Centrum Kultury w Niepołomicach wraz z Domem Kultury w Zabierzowie Bocheński. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc organizacyjną, co przełożyło się na wspaniałą atmosferę całego spotkania i nieukrywane zadowolenie uczestników.  

Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim