Co łączy Napoleona Bonaparte z Niepołomicami? Z francuska majorette, po polsku mażoretki. Podobno był on pomysłodawcą powstania takich dziewczęcych formacji. Piękne, młode dziewczęta ubrane w paradne stroje z elementami mundurowymi i kuse spódniczki przyciągały rekrutów do jego armii. Dziś również budzą zachwyt, a związane są głównie z instytucjami kultury i orkiestrami.

Pomysł utworzenia formacji marszowo-tanecznej mażoretek zrodził się w lutym 2009r., wzbogacając ofertę kulturalną domów kultury. W założeniu pomysłodawców było stworzenie formacji, która będzie mogła występować wspólnie z orkiestrą dęta, a jednocześnie prezentować samodzielne pokazy sceniczne. Warsztaty marszowo-taneczne prowadzone są przez jednego instruktora, w różnych grupach wiekowych, w 2 placówkach. Wynika to z przyjętego założenia, że powstaje jeden zespół o takim charakterze. Każda grupa stanowi samodzielną wizytówkę swojej placówki, niemniej spójność choreograficzna pozwala na prezentację zespołu jako całości. Formację tworzą piękne dziewczyny związane z Domami Kultury w Zabierzowie Bocheńskim i Zakrzowie, a pochodzące z różnych miejscowości gminy Niepołomice. W programie mają prezentacje marszowe, taneczne oraz do muzyki rozrywkowej.

Pierwszą publiczną prezentacją formacji była inauguracja XVIII Dni Niepołomic, podczas której zespół wystąpił wspólnie z Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Lira, zyskując uznanie publiczności. Występował wielokrotnie w miejscowościach swojej gminy podczas różnych uroczystości, brał udział w konkursach i prezentacjach w Polsce, a także w Monachium.