dzieci siedzące na krzesłach przed ekranem  i prelegentem

 

Pierwszy dzień wiosny powinien być wyjątkowy. Zimę lubimy, ale już wystarczy jej panowania. Cieszymy się gdy możemy iść na spacer i patrzeć na budzącą się przyrodę. Wokół rozkwitają wiosenne kwiaty, słońce coraz mocniej grzeje, a wokół rozlega się miły śpiew ptaków.

A czy na pewno wiemy jak nazywają się skrzydlaci przyjaciele, których śpiew słyszymy?  jak ich rozpoznać?

W Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim o tym wszystkim opowiadał dzisiaj przyrodnik, podróżnik, ornitolog Pan Damian Czajka.

Wiemy już jakie są sikory, jakie rozróżnić jaskółki i jerzyki, jakie zwyczaje mają bociany, jak wygląda wrona siwa, a jaki jest kruk.

Tych ciekawych opowieści wzbogaconych prezentacją fotograficzną, wysłuchała widownia, na której zasiedli uczniowie z zabierzowskiej szkoły podstawowej, ale także dorośli. Dzieci nie tylko słuchały i oglądały, ale brały czynny udział w prezentacji. Okazało się, że znają już bardzo dużo gatunków ptaków. Niektórzy przynieśli ze sobą wykonane prace plastyczne, a z jedną klasą pojawił się nawet pingwin, którego uznaliśmy za symbol odchodzącej zimy, natomiast wiosnę oznajmiły bociany białe.

Na zakończenie, podziękowaliśmy Panu Damianowi za ciekawe spotkanie, niektórzy nawet zmienili się w jaskółki i odlecieli do swojej szkoły.  

Maria Strzelec
instruktor w Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim