na ekranie dwoje indyjczyków, a przed nim siedząca młodzież

W boskim cieniu Kanczendzongi

Taki tytuł nosiło spotkanie, którym Centrum Kultury w Niepołomicach rozpoczęło nowy cykl spotkań z podróżnikami. W najdalsze zakątki świata możemy przenieść się dzięki pasjonatom, którzy chętnie dzielą się swoimi wrażeniami z niecodziennych wypraw.

W piątek 21 października 2022 roku w Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim gościliśmy Pana Grzegorza Petryszaka, podróżnika z zamiłowania. Poznawaliśmy Indie i drugi co do wysokości szczyt w Himalajach, a trzeci na świecie. Taka właśnie jest Kanczendzonga, której szczyt sięga 8586 m.n.p.m. Na jej zboczach zginęła w 1992 roku najwybitniejsza polska himalaistka, Wanda Rutkiewicz.

W klimat tego egzotycznego obszaru wprowadził nas Pan Grzegorz w barwnych opowieściach uzupełnionych prezentacją zdjęć, przedstawił środowisko przyrodnicze, religie, kultury, tradycje oraz kuchnie tego rejonu. Tych opowieści z zainteresowaniem słuchali uczniowie szkoły podstawowej oraz seniorzy. Opiekunowie młodzieży postawili im za zadanie zanotowanie jak najwięcej informacji, które będą mogli wykorzystać podczas kolejnych lekcji. Jak widać, skrzętnie notowali wszystkie ciekawostki.

Po opowieści o wyprawie, była kolej na pytania do podróżnika. Pytano o to czym się podróżuje, czy szkoła jest obowiązkowa, co najchętniej jedzą w tej części globu, ile kosztuje taka wyprawa i tak dalej, i tak dalej... Pytań było wiele, co jest inspiracją do kontynuowania takich podróży bez biletu.

Spotkanie pobudziło naszą wyobraźnię. Stanowi także zachętę do rozwijania zainteresowań,  poznawania świata i zdobywania wiedzy oraz realizowania swoich marzeń.

Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim