wycieczka w swietokrzyskie

Dom Kultury w Zakrzowie zaprasza na wycieczkę w góry świętokrzyskie - z powodu sobotniego ulewnego deszczu termin został zmieniony na 12 sierpnia 2023  godz.6.30

Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc

w programie:
Łysiec
św. Krzyż
Sabat Krajno

cena 130 zł

więcej informacji w godzinach pracy Domu Kultury w Zakrzowie tel. 12 281 80 33

Są miejsca w Polsce bardzo ważne dla nas Polaków. Miejsca, które były już ważne w czasach pogańskich kultur, dla naszych przodków. Takimi miejscami są Łysiec i Łysa Góra w górach świętokrzyskich, Góra Ślęża na Śląsku, Góra Grodowa koło Tumlina i tajemnicze kręgi kamienne, Góra Zamkowa koło Makoszyna czy góra Dobrzeszowska.

My proponujemy wycieczkę na Łysiec i do klasztoru benedyktynów, do kościoła św. Krzyża, które zostały wybudowane na miejscu obrzędów dawnych kultur pogańskich. Historia powstania bardzo zawiła, są wzmianki, które datują tu pierwsze zabudowania w 1006 roku, ale ostatecznie uznano, że opactwo powstało w czasach Bolesława Krzywoustego w latach 1102 – 1138.
Klasztor pobenedyktyński na szczycie góry Łysiec w sercu Gór Świętokrzyskich to niezaprzeczalna wizytówka tego regionu. Przechowywane w nim są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Zobaczymy również unikatowe rumowiska skalne – gołoborza, pozostałości wału kultowego z ok. VIII w. otaczające szczyt góry, Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Spacer po gołoborzach, podziwianie ich z wieży widokowej i tarasów.

Następnym etapem jest park miniatur Sabat Krajno, kilkadziesiąt chrakterystycznych budowli z całej Europy w miniaturach, ale nie tak małych jakby się wydawać mogło.
Tak więc w dwie godziny po zabytkach Europy, które mogą być inspiracją do większych wypraw i podróży.

Zapraszamy.

  • 130 zł