micha kuchta wicemistrzem juniorow aeroklubu krakowskiego 1 20180606 1293137730Michał Kuchta z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim został wicemistrzem juniorów Aeroklubu Krakowskiego w modelarstwie rakietowym na rok 2018.

W niedzielę, 27 maja 2018 r. na lotnisku w Pobiedniku Wielkim odbyły się mistrzostwa Aeroklubu Krakowskiego w konkurencjach modeli szybowców oraz rakiet.

Imprezę zorganizował Aeroklub Krakowski wspólnie z Młodzieżowym Towarzystwem Sportowo - Rekreacyjnym "Sowiniec" w ramach ogólnopolskiego cyklu zawodów "Młodzi modelarze - lotnicy na start". W zawodach startowało prawie czterdziestu juniorów z małopolskich i świętokrzyskich modelarni i klubów modelarskich.

Nasze dwie modelarnie reprezentowali : Bernard Samek, Marcel Włodarz, Mikołaj Szewczyk i Bartek Pokrywka - z modelarni w DK  w Woli Batorskiej oraz Mikołaj Solarz i Michał Kuchta z DK w Zabierzowie Bocheńskim. Wszyscy wystartowali w konkurencji rakiet z taśmą S6A.

W zawodach bardzo dobrze spisał się Michał Kuchta, który zajął II miejsce ustępując zwycięzcy zaledwie o kilkanaście sekund. Michał miał sporego pecha, bo w pierwszej próbie, w wyniku awarii silnika uległa zniszczeniu jego najlepsza rakieta. W drugim locie, jako jeden z nielicznych uzyskał maksymalny czas lotu, ale przypłacił to utratą rakiety. Trzeci lot zmuszony był wykonać treningową rakietą o nieco gorszych właściwościach i to akurat zadecydowało, że Michał zdobył "tylko" wicemistrzostwo.

Duże uznanie należy się też pozostały naszym zawodnikom. Mikołaj Szewczyk musiał zadowolić się IV miejscem. Miejsce V zajął startujący po raz pierwszy w takich zawodach Marcel Włodarz. O kilka miejsc dalej sklasyfikowani zostali Bernard Samek i zeszłoroczny mistrz juniorów Aeroklubu Krakowskiego - Mikołaj Solarz. Z przyczyn losowych Mikołaj zdołał wykonać tylko jeden lot i stąd jego dalsza pozycja.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy doskonałych wyników. Warto też nadmienić, że zawody stanowiły ostatni sprawdzian dla tych naszych modelarzy, którzy wystąpią w zawodach modeli rakiet "World Cup in Krakow ' 2018" zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Impreza odbędzie się w dniach 2-3 czerwca br. na lotnisku w Pobiedniku Wielkim, a udział w niej zapowiedziało prawie 90 zawodników z kilku krajów. Będzie to dla nas pierwszy występ w zawodach tak wysokiej rangi.