wafelek z miodkiem 2 20181026 1084894561Zgodnie z zapowiedzią, w czwartek 25 października 2018 roku przyjechał do Zabierzowa Bocheńskiego pan Zbigniew Lubiński, prezes Koła Pszczelarzy w Niepołomicach. Od wielu lat zajmuje się pszczołami i wie o nich chyba wszystko. Opowiedział o tym jak pszczoły zdobywają nektar i pyłek, co dalej z tym robią. Czy miód w ulu wkładają od razu do słoiczka?

Słuchaczami tych opowieści byli uczniowie z klas I-III. Zanim rozpoczęliśmy przygodę z tymi owadami wszyscy zrobili sobie opaski z czułkami i poczuliśmy się jak pszczoły. Szkoda, że nie udało się polatać, chyba skrzydełka zbyt małe.

Gdyby położyć na wadze tyle pszczół, ilu było uczestników w jednej grupie, okazałoby się że wskazówka pokaże całe 4 gramy. Tak, jedna pszczółka waży 0,1 grama. Dzieci zadawały różne pytania, na które odpowiadał pan Zbigniew. Jednak najbardziej zaciekawiły je żywe pszczoły, które przywiózł ze sobą. Wśród nich była jedna w czerwonej czapeczce. Czyżby było jej zimno? Okazuje się, że tak oznaczamy królową matkę, w dodatku dostaje na czapce numerek. Ta miała 24.


A ile miodu produkuje pszczoła w ciągu swojego życia? Propozycje były różne, a my zostaliśmy kompletnie zaskoczeni odpowiedzią. To tylko dwie krople miodu, 1/12 łyżeczki do herbaty. Ile tych pracowitych owadów musiało pracować na ten miodek, który dzisiaj smakowaliśmy podany na wafelku.


Aby wszystko odbyło się sprawnie pomagały nam panie z Koła Gospodyń i Rady Rodziców. Dziękujemy za zaangażowanie. O pszczołach można dużo opowiadać, ale najlepiej będzie, gdy nie będziemy im szkodzić, truć, wypalać traw. Dzięki ich pracy mamy tyle pysznych owoców no i miód. Każda klasa otrzymała od pana Zbigniewa słoiczek pełen produktów z ula. W dodatku miód, to samo zdrowie. Smacznego.


Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim

  • Wafelek z miodkiem..._1
  • Wafelek z miodkiem..._2
  • Wafelek z miodkiem..._3
  • Wafelek z miodkiem..._4
  • Wafelek z miodkiem..._5
  • Wafelek z miodkiem..._6

więcej fotorelacja