modelarze lotniczy na v rzeszowskich zawodach 2 20181128 1078143546Powoli dobiega końca tegoroczna pucharowa rywalizacja modelarzy w konkurencji halowych szybowców wyrzucanych z ręki - F1N. W sobotę, 24 listopada nasi modelarze wzięli udział w przedostatnich zawodach zaliczanych do cyklu Pucharu Polski, które zostały rozegrane w Rzeszowie.

Dodajmy, że jesteśmy debiutantami w tego typu rozgrywkach, a udział w nich traktowaliśmy przede wszystkim jako okazję do zbierania doświadczeń i podpatrywania tych najlepszych. Wśród 56 uczestników w kategorii wiekowej młodzików znalazło się czterech naszych zawodników : Mikołaj Szewczyk z DK w Woli Batorskiej oraz Wojtek Dzięciołowski, Michał Kuchta i Mateusz Pichór z DK w Zabierzowie Bocheńskim.

Przed rozpoczęciem rzeszowskich zawodów najlepsi modelarze z Zabierzowa Bocheńskiego sklasyfikowani byli na bardzo dobrych miejscach :  9 i 11, na ponad 150 zawodników uczestniczących w cyklu pucharowym.

Atmosferę finiszu końcówki pucharowych rozgrywek dało się  wyczuć choćby po frekwencji zawodników, dla których była to przedostatnia okazja do wzbogacenia punktowego dorobku i poprawy zajmowanej lokaty. Do Rzeszowa przyjechała więc bardzo liczna grupa modelarzy, a zwłaszcza ci, którzy walczą o miejsca na pucharowym podium.


Rozmiary rzeszowskiej hali pozwalają na wykonanie lotów trwających ponad 40 sekund, więc na rozpoczęcie konkurencji czekaliśmy z małym niepokojem, bo nasze treningi prowadzimy w halach dwukrotnie niższych.


Pierwsza kolejka lotów przyniosła nam jednak spore zadowolenie, bo nasi zawodnicy osiągnęli w nich "życiówki". Pecha miał tylko Wojtek Dzięciołowski, którego model został nie z jego winy uszkodzony jeszcze przed rozpoczęciem zawodów. Brak modelu zapasowego spowodował, że latał jedynie dla samego udziału w zawodach.


Wyniki po trzech lotach pierwszej tury przyniosły nam jednak bardzo miłe zaskoczenie. Czwarte miejsce zajmował bowiem Mateusz Pichór, który uzyskał najlepszy swój czas wynoszący prawie 35 sekund. Na szóstym miejscu był natomiast sklasyfikowany Michał Kuchta, który osiągnął w swoim najlepszym locie prawie 30 sekund.

Tak dobre wyniki pokazały nam, że przy odrobinie szczęścia możliwa będzie walka nawet o miejsce na podium. Kolejne dwie kolejki nasi zawodnicy rozegrali więc pod silną wewnętrzną presją : Mateusz o poprawę miejsca i "wskoczenia" na podium a Michał o utrzymanie zajmowanej lokaty.

Zakończenie rywalizacji i podsumowanie wyników dało nam w efekcie czwarte miejsce Mateusza Pichora  z wynikiem końcowym 101,5 sekund (suma trzech najlepszych lotów). Do trzeciego miejsca zabrakło zaledwie 4,5 sekundy. Michał Kuchta nie utrzymał miejsca w pierwszej dziesiątce i zawody zakończył na dobrym, 11 miejscu. Bardzo dobre wyniki, jak na swoje możliwości osiągnęli też : Mikołaj Szewczyk i Wojtek Dzięciołowski, dla których zawody stały się kolejną okazją do nabycia doświadczeń.


Z nieoficjalnych jeszcze danych wynika, że w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski w kategorii wiekowej młodzików, dzięki bardzo dobremu występowi w Rzeszowie, Mateusz Pichór awansował na doskonałe piąte miejsce.


Wszystkich natomiast młodych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w konkurencji modeli "rzutków" halowych zapraszamy do udziału w zawodach, które odbędą 15 grudnia br. w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Zabierzowie Bocheńskim. Początek o godzinie 10.00. a szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Centrum Kultury w Niepołomicach oraz w Domach Kultury w Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej.


Krzysztof Gawłowski

Instruktor modelarstwa lotniczego

  • Modelarze lotniczy na V Rzeszowskich Zawodach_1
  • Modelarze lotniczy na V Rzeszowskich Zawodach_2
  • Modelarze lotniczy na V Rzeszowskich Zawodach_3
  • Modelarze lotniczy na V Rzeszowskich Zawodach_4
  • Modelarze lotniczy na V Rzeszowskich Zawodach_5

więcej fotorelacja