Zwiedzaj z nami, to zaproszenie do udziału w wycieczkach organizowanych przez domy kultury. Tym razem zapraszamy na gościnną ziemię świętokrzyską, by zobaczyć skarby ukryte wśród kolorowych pól i lasów.
10 czerwca 2022 roku
odwiedzimy Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach, zwiedzimy zamek Krzyżtopór w Ujeździe oraz zaglądniemy za mury Szydłowa.
cena 100 zł/osobę
Zapisy wraz z wpłatą w domach kultury do 30 maja
Dzieci do 12 r.ż. uczestniczą w wycieczce wraz z dorosłym opiekunem
Zbiórka na parkingach przy domach kultury o godz.8.00
więcej u organizatorów:
Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim - tel. 12 281 16 55
Dom Kultury w Woli Batorskiej - tel. 12 281 60 03
Dom Kultury w Woli Zabierzowskiej - tel. 12 251 30 05
Rytwiany, Pustelnia Złotego Lasu.
Historia tego miejsca sięga 1617 roku. Wtedy sprowadzili się tutaj kameduli z klasztoru na podkrakowskich Bielanach. W 1637 roku zakończono budowę kompleksu, który został przez biskupa Tomasza Oborskiego nazwany właśnie Pustelnią Złotego Lasu. Tutaj znajdują się Eremy. Co to słowo oznacza? To miejsce odosobnienia, miejsce w którym mieszkają eremici – pustelnicy.
W centralnej części znajduje się kościół z barokowym wyposażeniem. Są parterowe zabudowania klasztorne z tzw. Eremem Tęczyńskiego - jedynym zachowanym domkiem pustelniczym Jana Magnusa Tęczyńskiego, fundatora owego zespołu sakralnego.
Przy zespole klasztornym znajdują się ogrody w miejscu dawnych ogrodów kamedułów. Są tam oczka wodne, ławki i huśtawki. Można się zrelaksować pośród krzewów, drzew owocowych czy winorośli. Warto tam zajrzeć, pospacerować po ogrodach i odpocząć od zgiełku
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to pozostałości po drugim co do wielkości zamku w Europie. Większym jest tylko Wersal we Francji. Miejsce pełne magii i tajemniczości, zagubiony wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Jest niestety trwałą ruiną, zabytkiem klasy międzynarodowej.
Inicjator budowli, Krzysztof Ossoliński, rozwijał swoje zainteresowania z zakresu magii i kabały. Dowodem na to jest wybudowanie pałacu, w którym jest 365 okien, 52 komnaty, 12 sal i 4 baszty, co odpowiednio przekłada się na liczbę dni, tygodni, miesięcy i pór roku.
Szydłów - średniowieczne miasto
Szydłów to piękne miasteczko leżące w województwie świętokrzyskim. Ośrodek bywa nazywany "polskim Carcassonne", bowiem zachował się tutaj XIV-wieczny układ urbanistyczny kryjący architektoniczne perełki średniowiecznego miasta i wspaniałe mury obronne, okalające starówkę. Widok ten robi niemałe wrażenie, bo rzadko już dziś taki widok dostępny jest w polskich miastach. Szydłów jest też stolicą polskiej śliwki, w okolicy uprawianych jest 40 jej odmian. Każdego roku organizowane jest Święto Śliwki, a dodatkowo przez cały rok można ją kupić otuloną w czekoladzie.