Co robimy

Centrum Kultury w Niepołomicach
ul. Bocheńska 26, 32-005 Niepołomice
dyrektor tel. 12 281 11 17
księgowość tel. 12 281 11 82
www.kultura.niepolomice.pl,  facebook Centrum Kultury Niepołomice
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Kultury w Niepołomicach to samorządowa instytucja kultury. Prowadzi 11 domów kultury, które realizują zadania z zakresu rozpoznawania, rozwijania, kreowania i zaspakajania zainteresowań, pasji i talentów.

Rozwijamy różne talenty i rozbudzamy ciekawość poprzez działania artystyczne.
Pomagamy realizować pasje i zdobywać nowe umiejętności.
Organizujemy ciekawe warsztaty i zajęcia dla osób w każdym wieku
Udostępniamy przestrzenia do wspólnego i aktywnego spędzania czasu wolnego.
Tworzymy warunki do rozwijania  i wymiany doświadczeń.

Domy kultury proponują szeroki wachlarz działań artystycznych, w tym: warsztaty z różnych dziedzin sztuk plastycznych, naukę i doskonalenie gry na instrumentach, warsztaty muzyczne, wokalne i taneczne, modelarstwa, tańca współczesnego i ludowego, politechniczne, językowe oraz relaksacyjno – sportowe. Zapraszają do udziału dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów oraz organizują warsztaty wielopokoleniowe, spotkania i imprezy.

Uczestnicy warsztatów z powodzeniem biorą udział w konkursach, festiwalach, zawodach, przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

W domach kultury działają amatorskie zespoły artystyczne, kluby i sekcje. Prowadzimy zespoły takie jak; Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie, Zespół Pieśni i Tańca Mali Zagórzanie, Niepołomickie Mażoretki, zespół Wrzos w Niepołomicach, Melodia w Zakrzowcu, Zabierzanie w Zabierzowie Bocheńskim, młodzieżowy zespół wokalno - instrumentalny Chobot Blues Band i 50 Blues, grupę obrzędowo - śpiewaczą Nasza Wola.

Dla najstarszych odbiorców wszystkie domy kultury organizują zajęcia w Klubach Aktywnego Seniora.
Tworzą specjalną ofertę atrakcji wakacyjnych i na okres ferii zimowych dla dzieci.
W okresie wiosenno – jesiennym organizują wycieczki krajoznawcze połączone z poznawaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Polski.

Centrum Kultury jest organizatorem imprez o charakterze ogólnopolskim, małopolskim i lokalnym, m.in.
Ogólnopolskiego Konkursu Chórów „O złotą strunę”
eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
eliminacji powiatowych Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek
Zabierzowskiego Przeglądu Kolędniczego
Ogólnopolskich Zawodów Szybowców Halowych

współorganizuje konkurs Dekanalny Poezji Religijnej, Parafialny Konkurs Palm Wielkanocnych w Zabierzowie Bocheńskim.

Centrum Kultury w Niepołomicach - Filia Niepołomice Jazy
ul. Zabierzowska 24, 32-005 Niepołomice (os. Jazy)
tel. 535 506 206
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,   facebook  Centrum Kultury - Filia Niepołomice Jazy

Prowadzi warsztaty artystyczno - plastyczne dla dzieci, rysunek i malarstwo sztalugowe, naukę gry na gitarze, rękodzieło artystyczne dla dzieci i dorosłych, aerobik, udostępnia salę gimnastyczną rodzinom i grupom zorganizowanym. Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora. Można tutaj odrobić lekcje, zagrać w gry planszowe, tenis stołowy lub piłkarzyki.

Dom Kultury w Chobocie
Chobot 43, 32-007 Zabierzów Bocheński
tel. 502 036 928
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,     facebook  Dom Kultury Chobot

Wiodące kierunki pracy to muzyka i modelarstwo. Można zapisać się na zajęcia w szkółce gitarowej, warsztaty gry na perkusji, flecie prostym lub harmonijce ustnej. Działa tutaj pracownia modelarska dla dzieci, studio piosenki i studio nagrań oraz młodzieżowy zespół wokalno - instrumentalny Chobot Blues Band i zespół 50Blues. Odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci, aerobik, Klubu Aktywnego Seniora. Można zagrać w gry planszowe i tenis stołowy. Współpracuje z Kołem Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz Kołem Gospodyń.

Dom Kultury w Ochmanowie
Ochmanów 123, 32-003 Podłęże
tel. 12 281 83 24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,    facebook  Dom Kultury Ochmanów

Proponuje uczestnikom warsztaty twórcze, projektowania i szycia, rękodzieła artystycznego, naukę gry na instrumentach /gitara, pianino, kyboard/, warsztaty taneczne, małych form witrażowych, matematyczne dla maluchów, zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży, zumbę kids i zumbę fitness, aerobik, budowę i programowanie robotów, zabawy ogólnorozwojowe dla dzieci. Wśród zajęć świetlicowych są gry planszowe i edukacyjne, klub szaradziarski, tenis stołowy. Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora. Współpracuje z Kołem Gospodyń oraz Kołem Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Dom Kultury w Słomirogu
Słomiróg 119, 32-005 Niepołomice
tel. 12 281 93 63
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,    facebook  Dom Kultury w Słomirogu

Prowadzi rodzinne warsztaty plastyczne, rękodzieła artystycznego dla młodzieży i dorosłych, zabawy muzyczno - taneczne dla najmłodszych, warsztaty gry na pianinie, keyboardzie i akordeonie, zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży, podstawy szycia dla dzieci, podstawy kroju i szycia dla dorosłych, zabawy sensoryczne dla maluszków, aerobik dla dziewcząt i kobiet, gimnastyka dla kobiet, Nordic Walking, zabawy animacyjne, sportowe, gry planszowe i zabawy świetlicowe. Organizuje imprezy integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami. Można tu zagrać w tenisa stołowego. Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora. Działa tutaj Klub Kreatywnego Seniora, współpracuje z Kołem Gospodyń „Babeczki z Klasą”, .

Dom Kultury w Woli Batorskiej
Wola Batorska 25, 32-007 Zabierzów Bocheński
tel. 12 281 60 03
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,    facebook   Dom Kultury Wola Batorska

Proponuje warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, warsztaty rysunku i malarstwa sztalugowego dla uzdolnionej młodzieży i artystów amatorów, balet dla dzieci, taniec z pomponami dla dzieci, taniec towarzyski dla młodzieży i dorosłych, naukę gry na instrumentach/ pianino, keyboard, gitara, perkusja/, rytmika 3+, małe formy teatralne dla dzieci, warsztaty artystycznego projektowania i szycia, zabawy matematyczne dla najmłodszych, aerobik, zmubę fitness. Działa tutaj pracownia modelarstwa lotniczego i kosmicznego, której uczestnicy odnoszą sukcesy. Powstał młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny. Działa galeria, w której prezentowane są prace artystów amatorów.
Można uczestniczyć w zajęciach języka angielskiego. Spotykają się tu nieformalne grupy tańca nowoczesnego młodzieży i tańca z piłką oraz młodzieżowa grupa wokalno - instrumentalna. Można zagrać w atrakcyjne gry planszowe, tenisa stołowego.

Dom Kultury organizuje Niepołomicki Plener Malarski dla młodzieży i artystów amatorów z terenu gminy, cykliczne warsztaty pisania ikon i warsztaty małych form witrażowych. Cyklicznie odbywają się tutaj eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przy Domu Kultury działa sekcja zespołu Niepołomickie Mażoretki, grupa obrzędowo-śpiewacza Nasza Wola. Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora.Współpracuje z Kołem Gospodyń oraz Kołem Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Dom Kultury w Woli Zabierzowskiej
Wola Zabierzowska 399, 32-007 Zabierzów Bocheński
tel. 12 251 30 05
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,    facebook   Dom Kultury Wola Zabierzowska

Proponuje mieszkańcom udział w warsztatach plastycznych dla dzieci, artystycznych spotkaniach malucha z opiekunem, naukę gry na instrumentach /gitara, pianino, keyboard, flet, kontrabas/, sekcję wokalną i wokalno - instrumentalną dla dzieci i młodzieży, warsztaty rękodzieła artystycznego, aerobik, zumbę kids i zumbę fitness, naukę gry w szachy, budowę i programowanie robotów, język angielski dla różnych grup zaawansowania. Można zagrać w gry planszowe i tenis stołowy. Organizowane są tutaj spotkania środowiskowe, Dekanalny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej. Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora.

Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim
32-007 Zabierzów Bocheński 358
tel. 12 281 68 55
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,    facebook  Dom Kultury Zabierzów Bocheński

W swojej ofercie kulturalnej proponuje warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rękodzieła artystycznego, warsztaty tańca z pomponami, tańca mażoretkowego, rytmikę, zabawy plastyczne dla maluszka z opiekunem, budowy i programowania robotów, języka angielskiego, zabawy matematyczne dla najmłodszych, aerobik dla dziewcząt i kobiet.

Działa tutaj zespół Niepołomickie Mażoretki, Klub Bardzo Dorosłych Malarzy, zespół senioralny Zabierzanie. Od kilku lat działa pracownia modelarstwa lotniczego i kosmicznego, której uczestnicy odnoszą sukcesy podczas zawodów ogólnopolskich i regionalnych. Można zagrać w gry planszowe, tenisa stołowego lub piłkarzyki.

Organizuje konkursy o zasięgu lokalnym i gminnym, wystawy plastyczne i rękodzieła, jest organizatorem Zabierzowskiego Przeglądu Kolędniczego oraz współorganizatorem Parafialnego Konkursu Palm Wielkanocnych. Można tu uczestniczyć w autokarowych wycieczkach krajoznawczych związanych z historią i dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Polski. Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora. Współpracuje z Kołem Gospodyń oraz Kołem Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Dom Kultury w Zagórzu
Zagórze 170, 32-005 Niepołomice
tel. 12 281 80 52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,    facebook   Dom Kultury w Zagórzu

W bogatej ofercie proponuje naukę gry na instrumentach /pianino, gitara, akordeon, keyboard, flet, perkusja/, taniec z pomponami, warsztaty wokalne dla osób w różnym wieku, balet dla dzieci, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rysunk i malarstwo sztalugowe, rękodzieła artystycznego, artystycznego projektowania i szycie dla dzieci, warsztaty makramy, wokalne w zakresie śpiewu ludowego, języka hiszpańskiego na różnych poziomach zaawansowania, kulinarne dla dzieci i młodzieży, fitness, nordic walking oraz aerobik. Działają tutaj Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie, Mali Zagórzanie, sekcja Niepołomickich Mażoretek oraz grupa dziecięca o nazwie Wokalne Talenty. Można zagrać w gry planszowe, tenis stołowy.

Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora. Współpracuje z OSP, Kołem Gospodyń oraz Szkołą Podstawową w Zagórzu w zakresie wspólnej organizacji wydarzeń.

Dom Kultury w Zakrzowcu
Zakrzowiec 264, 32-003 Podłęże
tel. 12 281 93 66
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,    facebook   Zakrzowiec Kultura

Proponuje udział w warsztatach artystycznego projektowania i szycia, rękodzieła artystycznego i twórczych warsztatach, gry na instrumentach /pianino, keyboard, gitara/, zabawy matematyczne dla najmłodszych, język angielski dla dzieci, zajęciach rekreacyjnych pilates, fitness.

Działają tutaj Zespół Melodia i Koło Kobiet aktywnie uczestniczące w życiu lokalnej społeczności przy współpracy, z którymi organizowanych jest szereg imprez środowiskowych. Podtrzymywane są ludowe zwyczaje i tradycje, jak chociażby chodzenie po kolędzie, wicie palm wielkanocnych. Organizuje wyjazdy na wydarzenia kulturalne w pobliskich miejscowościach. Można tutaj zagrać w gry planszowe, tenisa stołowego lub uzyskać pomoc w odrobieniu lekcji.

Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora. Współpracuje z Klubem Miłośników Zakrzowca, Kołem Emerytów Rencistów i Inwalidów, OSP i LKS Promień.

Dom Kultury w Zakrzowie
Zakrzów 323, 32-003 Podłęże
tel. 12 281 80 33
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl,   facebook  Dom Kultury Zakrzów

Sztuki plastyczne to wiodąca forma pracy, w tym warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rękodzieła artystycznego, papieroplastyki, decoupage, szydełkowanie i robótek ręcznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, nauka gry na keyboardzie. Proponuje warsztaty artystycznego projektowania i szycia, warsztaty kulinarne dla dzieci, naukę gry w szachy. Można tu zagrać w gry planszowe lub tenisa stołowego. Organizowane są autokarowe wycieczki krajoznawcze związane z historią i dziedzictwem kulturowym Polski.

Działa Klub Aktywnego Seniora, współpracuje z Kołem Gospodyń oraz Kołem Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Świetlica Kultury w Podgrabiu
ul. Sportowa 1B, 32-005 Niepołomice (Podgrabie)
tel. 12 281 32 64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kultura.niepolomice.pl

Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży: plastyczne, manualne, bibułkarstwa, decoupage, tenis stołowy, gry planszowe, zabawy świetlicowe; okazjonalne warsztaty wynikające z kalendarza; wicie palm wielkanocnych, zdobienia stołu świątecznego itp. Organizuje spotkania środowiskowe oraz wycieczki krajoznawcze. Seniorzy działają w Klubie Aktywnego Seniora. Współpracuje z Kołem Gospodyń oraz Kołem Emerytów Rencistów i Inwalidów.

NASZE ZESPOŁY ARTYSTYCZNE
Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie

W obecnym kształcie zespół został założony w 2007 r. w Domu Kultury w Zagórzu. Tworzy go młodzież z Zagórza i sąsiednich miejscowości. Kontynuuje tradycje, zwyczaje i obrzędy własnego regionu. W repertuarze ma melodie i tańce regionu krakowskiego i ościennych, w tym suity krakowską, krakowiaków wschodnich, rzeszowską, lubelską, sądecką i żywiecką oraz krakowiaka z Lajkonikiem. Prezentowane suity charakteryzuje dbałość o autentyzm dawnych pieśni i tańców. Zespołowi towarzyszy 5 - osobowa kapela ludowa. Uczestniczy w przeglądach, wydarzeniach folklorystycznych, konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Prezentował polski folklor podczas festiwali międzynarodowych i występów na Węgrzech, w Słowacji, Bułgarii, Czechach, Macedonii, Albanii, Czarnogórze, Grecji i Chorwacji.

Zespół Pieśni i Tańca Mali Zagórzanie

Zespół działa w Domu Kultury w Zagórzu. Tworzą go dzieci z pobliskich miejscowości. Przygotowuje tańce i melodie własnego regionu, głównie krakowiaków wschodnich i szeroko rozumianego regionu krakowskiego, a także melodie i tańce śląskie. Prezentuje się głównie podczas imprez i uroczystości w swojej miejscowości i gminie. Po uzyskaniu odpowiedniego wieku i umiejętności, jako już młodzież przechodzą do Zespołu Pieśni i Tańca Zagórzanie.

Niepołomickie Mażoretki  i Małe Mażoretki

Zespół tworzą uczestniczki warsztatów w Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, Zagórzu i Woli Batorskiej. Prezentują układy marszowe oraz taneczne, choreografie sceniczne zespołowe oraz prezentacje w układach duo i trio, solo, żonglując przy tym pałeczką mażoretkową, flagą, pomponem lub innym rekwizytem. Prezentowały się podczas festiwali międzynarodowych i występów w Niemczech, Grecji, Chorwacji i na Węgrzech. Biorą udział w przeglądach, konkursach i festiwalach w kraju zdobywając nagrody i wyróżnienia. W latach 2018 i 2019 zdobyły nominację na Mistrzostwa Europy Mażoretek i wyjechały do Opatiji i Gyor, gdzie zajęły dobre miejsca. W 2018 w soloej prezentacji z flagą jedna z uczestniczek zdobyła tytuł Mistrzyni Polski.

Naturalnym zapleczem zespołu są Małe Mażoretki, dziewczęta w wieku 7 - 11 lat, które ćwiczą układy taneczne z pomponami lub pałeczką. Występują głównie podczas lokalnych imprez organizowanych w środowisku lokalnym, gminie lub powiecie. Z powodzeniem uczestniczą w przeglądach i konkursach w kraju zdobywając medale i wyróżnienia w swojej grupie wiekowej.

Zespół Melodia

Zespół powstał w 2017 roku w Domu Kultury w Zakrzowcu, skupia osoby dorosłe w różnym wieku i różnych zawodów. W bogatym repertuarze posiada piosenki biesiadne, folklorystyczne, religijne, kolędy, widowiska oraz programy artystyczne. Poprzez występy zespół Melodia promuje swoją miejscowość na szczeblu lokalnym, gminnym i wojewódzkim. Zadebiutował na IX Zabierzowskim Przeglądzie Kolędniczym w Zabierzowie Bocheńskim. Występował m.in. podczas Przeglądu Amatorskich Zespołów Złota Jesień w Nowohuckim Centrum Kultury, podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów w Warszawie, Dni Niepołomic, Dożynek Gminnych. Z ogromnym zaangażowaniem uświetnia także wszystkie uroczystości środowiskowe organizowane w Domu Kultury w Zakrzowcu.

Chobot Blues Band

Młodzieżowy zespół muzyczny, działa w Domu Kultury w Chobocie. Powstał jako rozwinięcie Szkółki Gitarowej - poprzez uczestnictwo w próbach uczy pracy w zespole muzycznym. Repertuar zespołu jest szeroki, od reggae, przez flamenco i country po bluesa i utwory rockowe. Z uznaniem przyjmowany jest przez publiczność, prezentując się podczas różnych uroczystości gminnych, Dni Niepołomic, gminnych koncertów WOŚP.

Zespół Wrzos

Zespół powstał w 1947 r. Działa przy Centrum Kultury w Niepołomicach. Skupia dorosłych mieszkańców gminy. W swoim repertuarze ma muzykę rozrywkową, pieśni i piosenki patriotyczne, folklorystyczne, kościelne, kolędy. Posiada sekcję teatralną. Organizuje koncerty, uczestniczy w konkursach i przeglądach grup senioralnych, spotkaniach okolicznościowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Występuje z towarzyszeniem zespołu muzycznego lub akordeonisty. W 2019 w zespole powstała sekcja teatralna.

Zespół Śpiewaczy Zabierzanie

Działa przy Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim. Tworzą go dorośli mieszkańcy okolicznych sołectw, głównie seniorzy i renciści. W repertuarze posiada piosenki folklorystyczne, biesiadne i rozrywkowe, patriotyczne, kościelne i kolędy. Koncertuje podczas lokalnych imprez i uroczystości głównie w gminie Niepołomice i powiecie wielickim. Uczestniczy w konkursach i przeglądach grup senioralnych.

Grupa Obrzędowo - Śpiewacza Nasza Wola

Grupa działa przy Domu Kultury w Woli Batorskiej od 1974 r. Kultywuje dawne tradycje wsi polskiej, obrzędy, przyśpiewki i pieśni. Prezentuje tradycyjne widowiska obrzędowe, w tym: Cygany, kiszenie kapusty, wypiórek, zapusty, obrzęd weselny - ocepiny, obrzędy dożynkowe. Uczestniczy w przeglądach i konkursach.

Zespół 50 Blues

Zespół powstał w lipcu 2016 r., pracuje w Domu Kultury w Chobocie. Na jego repertuar składają się utwory polskich i zagranicznych artystów i zespołów z kręgu muzyki country, bluesa i rocka, a także autorskie kompozycje Piotra Krupy. Ważną pozycją w repertuarze zespołu jest program z songami Boba Dylana w języku polskim, na które Piotr Krupa posiada autoryzację samego Dylana.
Zespół ma na koncie dwa znaczące osiągnięcia: piosenka „Stówa do domu” napisana na Ogólnopolski Konkurs „Piosenka Drogi” została nagrodzona specjalnym wyróżnieniem „Polskiego Trackera” i znalazła się na płycie „Na dobrą drogę”. Wkrótce potem zespół został zaproszony na Międzynarodowy Zlot „Master Truck 2018”. Wygrał również krajowe eliminacje „Przepustka do Mrągowa” co zaowocowało zaproszeniem do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Country 2018 w Mrągowie, gdzie zespół reprezentował Miasto i Gminę Niepołomice.